A premenstruációs szindróma (PMS) a rejtett ellenség, amely minden hónapban érzelmi hullámvasúttá változtatja a nők hangulatát, testüket pedig egy valódi csatatérré. A hirtelen haragtól és sírástól kezdve a fizikai fájdalmakig és puffadásig a PMS számos olyan tünettel jár, amelyek drámaian befolyásolhatják az életminőséget. Bár a PMS a női ciklus elkerülhetetlen része, a megfelelő ismeretekkel és megközelítéssel jól kezelhető.
A cikk írója:
Kogoj Alison - sokéves tapasztalattal és engedéllyel rendelkező természetes termékenységi tanácsadó, szisztémás-relációs terapeuta, diplomás ápolónő és előadó.
A női belső elválasztású mirigyek által ciklikusan kiválasztódó hormonok táplálják a női agyat, és befolyásolják az áramkörük működését. Minden szülőképes korú nő agya nap mint nap változik egy kicsit. Az agy egyes részei havonta akár 25%-kal is változnak. A változások nagyon hevessé válhatnak, de a legtöbb nő elég jól kezeli őket. Néha azonban a változások olyan hirtelenek és olyan nagymértékűek, hogy a nők túlzott izgatottságként élik meg őket, ami miatt képtelenek dolgozni vagy beszélgetni bárkivel, hirtelen sírásban törhetnek ki, vagy nagyon erős dühöt, sőt agressziót érezhetnek. Néhány napja még sok szép dolgot láttak maguk körül, de aztán hirtelen feketének látják a jövőt, és elkezdik gyűlölni magukat és az életüket. Amint a hormonháztartása újra megváltozik, és helyreáll az egyensúlya, ismét önmaga legjobb énjévé válik. A női agy hormonjainak eme ciklikus működése által okozott szélsőséges fellépését PMS-nek nevezik, és nagyon jól szemlélteti, hogy a női agy hogyan képes egy pillanat alatt megváltozni.
A premenstruációs szindróma- ismertebb rövidítéssel PMS, olyan jelenség, amely világszerte nők millióinak menstruációs ciklusát kíséri. Ez egy olyan tünetegyüttes, amely általában a menstruáció előtt 5-11 nappal jelentkezik, és röviddel a vérzés megindulása után elmúlik. Bár a PMS gyakori, továbbra is olyan terület, amelynek jobb megértése és hatékonyabb kezelése további kutatásokat igényel.
A PMS tünetei
A PMS tünetek széles skálájával jelentkezik, amelyek három fő kategóriába sorolhatók:
* Fizikai tünetek: ezek közé tartozik a mellérzékenység, alhasi fájdalom, puffadás, fejfájás, pattanások, emésztési problémák, izom- és ízületi fájdalom.
* Érzelmi tünetek: a nők gyakran számolnak be ingerlékenységről, szorongásról, nyugtalanságról, hangulat ingadozásról, alvászavarokról, energiahiányról és fáradtságról, csökkent libidóról, bánatról, depressziós érzésekről.
* Viselkedési tünetek: ezek közé tartozik az étvágy megváltozása, hirtelen sírás, agresszív viselkedés.
Gyakoriság és súlyosság
A legtöbb nő a menstruáció előtt energiahiányt, kedvetlenséget, ingerlékenységet, depressziót és egyéb kellemetlenséget tapasztal, de ezek a tünetek az enyhétől a mérsékeltig terjedhetnek ugyan, de kezelhetőek. Eme állapot állapot a vérben lévő ösztrogén és progeszteron csökkenésével jár. A nők 50-75%-a tapasztal ilyen változásokat legalább néhányszor életében. A PMS ezzel szemben sokkal kifejezettebb és intenzívebb tünet, amely fizikai és érzelmi szinten jelentkezik, és gyakran komolyan megzavarja a nők mindennapi életét és életminőségét. A nők 20-30%-a tapasztal ilyen változásokat, és közülük akár 10%-nál is előfordulhat, hogy a tünetek súlyos fizikai és mentális kimerültséget okoznak, amely orvosi és pszichológusi segítséget is igényel.
A PMS okai
A PMS okai még nem teljesen ismertek. Úgy gondolják, hogy hormoningadozás, különösen a túl alacsony progeszteronszint, valamint az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron közötti egyensúlyhiány okozza. Egyes nők azonban akkor is tapasztalják a PMS jeleit, ha hormonszintjük a normális határokon belül mozog. Létezik egy elmélet arról is, hogy a központi idegrendszer érzékeny a progeszteronra, amely a menstruációs ciklus második felében megemelkedik. Ugyanakkor az életmód, a stressz, a családi- történelmi tényezők, esetleges traumák jelenléte és az érzelmi érzékenység is hozzájárulhat a PMS kialakulásához és jelenlétéhez.
A PMS kezelése
Szerencsére a PMS tüneteinek kezelésére számos lehetőség van:
* az egészséges életmód: a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend és az elegendő alvás jelentősen enyhítheti a tüneteket.
* étrendi változtatások: a koffein-, alkohol- és sófogyasztás csökkentése ajánlott, és segíthet a puffadás és más fizikai tünetek csökkentésében. A kiegyensúlyozott étrend szintén segít a PMS-tünetek csökkentésében, és a luteális fázisban érdemes növelni az összetett szénhidrátok és a zöld leveles zöldségek mennyiségét. A ciklus luteális fázisában a szervezet több kalóriát használ fel, ezért érdemes még egy étkezést beiktatni, vagy növelni az étkezések adagjait.
* az omega-3-ban, magnéziumban, vasban, kalciumban és D-vitaminban gazdag élelmiszerek bevitelének növelése, valamint a B-komplexek pótlása is rendkívül fontos.
* stresszkezelés: az olyan technikák, mint a meditáció és a jóga segíthetnek az érzelmi tünetek kezelésében.
A PMS Relief étrend-kiegészítő
Néhány étrend-kiegészítő segíthet enyhíteni a PMS tüneteit. Ilyen termék például a PMS Relief kapszula, egy természetes gyógynövényes és vitamin-ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítő. A kapszulákban található összetevők közül néhány: D-vitamin, B6-vitamin, magnézium-oxid, cink-szulfát, kenderkivonat, gyömbér és kurkuma. Ezek a kapszulák biztonságos módon szabályozzák a hormonokat, javítják a hangulatot, csökkentik az érzelmi ingadozásokat, megelőzik a puffadást és a görcsöket, valamint redukálja a kontrollálhatatlan nassolási vágyat. Ezenkívül elősegíthetik a tisztább és tisztább bőr, a megnövekedett energia és az általános jobb közérzet kialakulását a PMS-időszakban.
Egyes súlyos esetekben gyógyszeres kezelésre (progeszteron terápia) is szükség van, a kognitív viselkedésterápia (CBT) pedig bizonyítottan csökkenti a PMS tüneteit.
A PMS súlyosabb formája a PMDD.
Fontos megjegyezni, hogy a PMS-nek létezik egy súlyosabb formája is, a premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD). Ezt a kifejezést a pszichiátria a betegségek osztályozása szerint a pszichológiai szintű tünetek keresésére használja. A PMDD tünetei közé tartoznak: szorongás, feszültség, ingerlékenység, krónikus fáradtság, álmatlanság, koncentrációzavar, pánikrohamok, sötét gondolatok, dühkitörések és agresszivitás, depresszió, öngyilkossági gondolatok, sőt öngyilkossági kísérletek. A PMDM esetében legalább öt tünetnek kell fennállnia, amelyek általában a menstruáció kezdete előtt egy héttel jelentkeznek és egy hétig tartanak.
A premenstruációs dystrophiás zavar tehát komolyabb érzelmi tüneteket foglal magába, amelyek nagy hatással vannak a nők mindennapi életére, és a lehető leghamarabb orvosi ellátást igényel.
A PMS előnye a kiszámíthatóság
A PMS nem is olyan ritka, de a tapasztalatok különbözhetnek, sőt ugyanazon személy menstruációs ciklusai között is nagymértékben eltérhetnek. Az a nő, aki ismeri és figyelemmel kíséri a menstruációs ciklusát, minden bizonnyal meg tudja jósolni, hogy mikor következik be a menstruációs ciklus luteális fázisa, és ezzel együtt a PMS tünetei. Ezután pedig majd időben és megfelelő módon fel tud készülni rá.