A nők sokféleképpen tapasztalják a hormonális egyensúlyhiányt. A leggyakoribb tünetek a következők:
▫️ zavart menstruációs ciklus és fájdalmas menstruáció,
▫️ hajhullás és törékeny körmök,
▫️ pattanások és aknék, még akkor is, ha már régóta nem vagy pubertáskorban,
▫️ hőhullámok és súlygyarapodás a has környékén 40 éves kor után,
▫️ koncentrációs problémák és energiahiány,
▫️ fáradtság és alvási problémák,
▫️ kontrollálatlan étvágy,
▫️ hangulatingadozások.
Természetesen sokkal több tünetet idéz elő a női hormonok egyensúlyhiánya, de a fentiek azok, amelyek leggyakrabban emlékeztetnek arra, hogy valami történik a szervezetben.
Ösztrogén és progeszteron, a legfontosabb női hormonok
Amikor nőknél hormonális egyensúlyhiányról beszélünk, általában ösztrogénre és progeszteronra gondolunk. Mindkettő szorosan összefügg a menstruációs ciklussal, ezért gyakran emlegetjük őket, mint a legfontosabb női hormont.
Szerepük a szervezetben rendkívül fontos, hiszen a menstruációs ciklusban való részvétel mellett egy csomó egyéb folyamatot is ellátnak. Lássuk, hogyan működnek.
Az ösztrogén egy olyan hormon, amely elősegíti a fejlődést és formálja a női testet. Ezen kívül gondoskodik a következőkről:
▫️ egészséges és erős csontozat,
▫️ koleszterin szabályozás,
▫️ aktiválás és éberség,
▫️ jobb koncentráció,
▫️ rendszeres menstruációs ciklus,
▫️ jó libidó
▫️ energia.
Ellentéte a progeszteron, hormon, amelynek antidepresszáns tulajdonságoknak tulajdonítanak és gyakran nevezik a hosszú élettartam hormonjának.
A testben gondoskodik a:
▫️ a vércukorszint szabályozásáról,
▫️ a megfelelő pajzsmirigy működésről,
▫️ a zsírfogyasztásról (támogatja a fogyást és zsírvesztést!),
▫️ a gyulladáscsökkentő és
▫️ a duzzanat csökkentéséről.
Nagyon fontos, hogy az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyban legyen, hogy egészséges legyél és jól érzed magadat.
A hormonális egyensúlyhiány okai
Számos oka lehet az egyik hormon koordinálatlan működésének vagy dominanciájának.
Az egyensúlyhiány a nő különböző életszakaszainak része lehet. Ezeket azonban környezeti tényezők és rossz szokások is okozhatják.
Hormonális egyensúlyhiányokkal járó életszakaszok
▫️ Menstruációs ciklus
▫️ Policisztás petefészek (PCOS)
▫️ Fogamzásgátló tabletták szedése utáni időszak
▫️ Változókor
▫️ A szülés utáni időszak
Környezeti tényezők és rossz szokások
Xenoösztrogének
A xenoösztrogének mesterséges vegyszerek, amelyek megtalálhatók a vízben, az élelmiszerekben, a kozmetikumokban és a mosószerekben, valamint a környezetben. Kémiai felépítésük hasonló az ösztrogénhez, tehát ugyanúgy működnek a szervezetben. Mivel a szervezet önmagában termel ösztrogént, a xenoösztrogének további mennyiségű ösztrogént képviselnek, ami ösztrogén dominanciához vezet.
Stressz
A stressz megemeli a kortizol szintet, ami blokkolja a progeszteron receptorokat. Minél stresszesebb és minél több a kortizolod, annál kevesebb a progeszteronod (és így több az ösztrogéned).
Túlzott testmozgás
Mi nők szép és erős testre vágyunk. Ebben a tökéletesség iránti vágyban túl gyakran a végletekig edzünk és gyorsan sokkal több mozgás lesz jelen a napjainkban, mint amennyi szükséges és egészséges. A túlzott testmozgás nagy mértékben emeli a kortizol szintet, ezáltal ismét csökkenti a progeszteron szintet.
Egészségtelen szokások
Az egészségtelen táplálkozás és ital, a dohányzás és az alkohol olyan egészségtelen szokások, amelyek a progeszteront kivonják a szervezetből. Ez ismét több ösztrogénnek ad helyet, ami túlzott mennyiségben zavart és problémákat okoz.
Túl kevés alvás
A minőségi alvás rendkívül fontos, és hatással lehet a hormonális egyensúlyhiányra is. Az alváshiánynál, akárcsak a stressznél, a kortizol stresszhormon szintje megemelkedik, így elfogy a hely a progeszteron számára.
Most, hogy ismered a hormonális egyensúlyhiány okait és tüneteit, ideje a megoldásokról beszélni.
Az első választás természetesen nem a hormonterápia, mivel az több kellemetlen mellékhatást hozhat, mint hosszú távú eredmény.
A hormonális egyensúlyhiányok megszüntetését szerencsére teljesen természetes úton, egészséges életmóddal is meg lehet közelíteni, ahol természetesen a táplálkozás van az első helyen.
8 étel, amely segít a női hormonok szabályozásában
Lenmag
A lenmag gazdag lignán forrás. A lignánok a fitoösztrogén egy fajtája, amely megtalálható a növényekben. A lignánok ösztrogén és antiösztrogén összetevőket egyaránt tartalmaznak, amelyek segítik a hormonok szabályozását és védenek a hormonális egyensúlyhiány okozta betegségektől.
B-vitaminban gazdag élelmiszerek
A B-vitaminok támogatják a máj egészségét és működését és segítik a felesleges ösztrogén eltávolítását a szervezetből.
A B-vitaminban, különösen a B6-vitaminban gazdag ételek fogyasztása csökkentheti a túl sok ösztrogén koncentrációját, miközben támogatja a progeszteron termelését.
A B6-vitamin jó természetes forrása a banán, a spenót, az aszalt sárgabarack és a szilva, valamint a napraforgómag, a B-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartozik még a burgonya, a dió, a bab, a lazac, a tojás és a zabpehely.
Avokádó
Az avokádó néhány éve nyert a híreségén. Ma már úgy tűnik, nincs olyan konyha, ahol legalább alkalmanként ne készülne belőle valamilyen étel. A sokféle elkészítési lehetőség mellett gazdag tápértéke miatt is népszerű.
Sok egészséges zsírt, valamint E-, K- és C-vitamint tartalmaz. Ez utóbbiak segítenek fenntartani a normál ösztrogén szintet. Ezenkívül tartalmaz béta-szitoszterol nevű anyagot, amely segít a hormonok szabályozásában és a gyulladás csökkentésében a szervezetben.
Te hogy szereted elkészíteni?
Halak
A halak omega-3 zsírsavakban gazdag forrás. Ezek amellett, hogy csökkentik a gyulladást, segítenek a hormonok szabályozásában és a menstruációs ciklus szabályozásában is. Javaslom, hogy a lazacot, a szardíniát vagy más zsírban gazdag halat többször is fogyaszd.
Brokkoli és más keresztesvirágú ételek
A máj egészségének és működésének támogatása érdekében minden olyan élelmiszer fogyasztása javasolt, amely a hormonok szabályozására szolgáló csoportba tartozik; brokkoli, kelkáposzta, karfiol, kelbimbó és karalábé.
De pozitív tulajdonságait tekintve a brokkoli egyértelműen az élen jár. Lássuk, miért.
Amellett, hogy a brokkoli szulforafánt tartalmaz, amely jelentősen támogatja a máj működését és méregtelenítését, gazdag káliumban, kalciumban és magnéziumban is, ami hozzájárul a jobb közérzethez a menstruáció előtti napokban.
Rostban gazdag élelmiszerek
A rostban gazdag ételeket elsősorban azért említem, mert segítik a bélmozgást, ezáltal eltávolítják a felesleges hormonokat, az ösztrogén hatására.
Rostban gazdag a zabpehely, a mandula, a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, a mogyoró, a hüvelyesek és a gyümölcsök (alma, szilva, banán).
Fermentált élelmiszerek
Ha a hormonok egyensúlyáról akarunk gondoskodni, akkor a bélben lévő jó és rossz baktériumok egyensúlyára is figyelni kell. Ez utóbbi nagyon fontos szerepet játszik a hormonok szabályozásában. Többek között az ösztrogén anyagcsere a bélben megy végbe.
Nézd ...
Amikor az ösztrogén elvégzi a dolgát, feltöltődik a májba, a belekbe küldi, ahonnan ki tud ürülni a szervezetből.
Ha azonban a bél mikrobiótája kiegyensúlyozatlan, az ösztrogén újraaktiválódása következhet be. Ez azt jelenti, hogy az ösztrogén, amelynek ki kell ürülnie, újra belép a véráramba. Így nem csak az az ösztrogén van ott , amely természetes módon jelen van , hanem olyan ösztrogén is, aminek ki kellene már ülnie a szervezetből. Hirtelen túl sok ez a női hormon a szervezetedben.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy ügyelj a belek egészségére és olyan fermentált élelmiszereket is tartalmazzon a menü, mint pl.
▫️ miso,
▫️ kimchi,
▫️ savanyúkáposzta,
▫️ kombucha,
▫️ kefir vagy joghurt.
Gránátalma
A gránátalma gazdag antioxidánsokban és olyan anyagokban, amelyek a nők természetes ösztrogénjéhez hasonlóan viselkednek a szervezetben. Ezért is kedvelt étel a hormonális egyensúlyzavarok szabályozásában, többek között különösen hatékony a menstruáció előtti hangulatingadozások csillapításában. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik.
A hormonháztartást a növények is hatékonyan szabályozzák
Biztos vagyok benne, hogy a fenti élelmiszerlista segít a választásban, ugyanakkor megértem, hogy nem lehet mindig csak ezeket az ételeket fogyasztani (főleg, ha egyiket sem szereted).
Tudod, hogy növényekkel is teljesen természetes módon segíthetsz a hormonális egyensúlyzavaron?
Közülük a leghatékonyabb és legnépszerűbb a Maca, Peruból származó növény. Gazdag tápértéke, különösen aminosavai miatt az ösztrogénszintet, ezáltal a női hormonok egyensúlyát hatékonyan szabályozó növénynek számít. Emellett emeli az energiaszintet, a libidót, a fókuszt és erősíti az egészséget.
A kertben nehéz lesz termeszteni, mivel klímánk nem megfelelő a növekedéséhez, de táplálék-kiegészítő formájában elérhető mindannyiunk számára.
Csak ügyelj arra, hogy olyan Macát válassz, amely zselatinizált, ami azt jelenti, hogy a keményítőt eltávolították a főzés során. Ez nem csak 5x erősebbé teszi, de egyben biztosítja, hogy a Maca ne okozzon emésztési problémákat.