Az intim gyulladást általában a meglévő hasznos és káros mikroorganizmusok közötti egyensúly felborulása okozza. Az intim testrészeink nem sterilek, és számos olyan mikroorganizmust tartalmaznak, amelyek egy egészséges nőben harmóniában élnek, és nem okoznak problémát. A normál intim mikroflóráról (intim mikrobiomról) akkor beszélünk, amikor védelmet nyújt a káros baktériumok, gombák és egyéb kórokozók ellen.
Egészséges állapotban az intim tejsavbaktériumok (lactobacillusok) dominálnak, mint például a Lactobacillus crispatus, Lactobacillus jenseni, Lactobacillus gasseri, Lactobacilus iners. Ezek a baktériumok az intim nyálkahártya hámsejtjei által termelt glikogénből tejsavat termelnek, ami csökkenti az intim testrészek pH-ját, kedvezőtlen környezetet teremtve a káros mikroorganizmusok szaporodásához. Az egészséges intim testrészek normál pH-ja 3,8-4,5 között van.
Különböző életszakaszok és az intim gyulladásra való hajlam:
Az intim gyulladásra való hajlam a nők különböző életszakaszaiban változik, mivel a hormonális változások, az intim nyálkahártya glikogén szintje, az intim pH-ja, az intim mikroflóra és az immunrendszer is számtalanszor változik az élet során.
Mivel a tejsavbaktériumok táplálékául szolgáló glikogén szintje a szervezet ösztrogén szintjétől függ, a glikogén mennyisége maga a menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza során is változik.
A SERDÜLŐKOR ELŐTTI GYERMEKKOR
Ebben az időszakban az ösztrogénszint alacsony, és ennek következtében a glikogénszint is alacsony, így a laktobacilusok számára nem optimálisak a feltételek a növekedéshez. Ennek eredményeképpen az intim zónában a ph a gyermekkorban magasabb, közelebb van a semlegeshez, 6-7 körül van. A lányok a semlegespPh miatt fogékonyabbak a fertőzésekre.
A TINIKOR ÉS REPRODUKTÍV IDŐSZAK
Ebben az időszakban az ösztrogén szintje nagymértékben megemelkedik, ami serkenti a glikogén termelést, lehetővé teszi a lactobacillusok növekedését és a 3,8 és 4,5 közötti alacsonyabb Ph értéket. Ennek eredményeképpen a nők nagyobb védelmet élveznek a patogén mikroorganizmusokkal szemben. Az ösztrogén magasabb szintje, például az peteérés során, növeli a glikogén termelést, ami tovább serkenti a lactobacillusok védő szerepét.
Ezt az egyensúlyt azonban különböző tényezők felboríthatják. A stressz, az antibiotikum-használat, a helytelen táplálkozás, a menstruációs vér, az ondófolyadék és más tényezők megváltoztatják az intim mikrobiomot és ezáltal a pH-értékét is, ami intim gyulladáshoz vezethet.
TERHESSÉG
Az ösztrogénszint még magasabb a terhesség alatt, ami fokozott glikogén kiválasztáshoz vezet, a magas szint pedig még jobb feltételeket biztosít a laktobacillusok számára, tovább növelve a kórokozókkal szembeni védelmet. Ennek ellenére a terhes nőknél elég gyakoriak az intim gyulladások. A terhesség alatt az immunrendszer gyengül, így a szervezet nem utasítja el a magzatot, mint idegen testet, ami csökkenti a szervezet képességét a fertőzések elleni küzdelemre. Emellett a terhesség hormonális változásai miatt az intim zónában fokozott fiziológiai ürítés történik, ami meleg és nedves környezetet teremt, ami ismét ideális a gombák és baktériumok szaporodásához is.
MENOPAUZA és a MENOPAUZA UTÁNI IDŐSZAK
A peri-/menopauzában az ösztrogénszint meredeken csökken, ami az intim szférában csökkent glikogén termeléshez vezet, és az intim pH 5-7-re emelkedik, ami a nőket fogékonyabbá teszi a fertőzésekre.
Gyakran előfordul, hogy ebben az időszakban a viszketés és az égő érzés nem genitális gyulladás, hanem urogenitális sorvadás miatt jelentkezik. Az ösztrogénszint csökkenése a vérellátás és a szövetek rugalmasságának csökkenését eredményezi, ami intim szárazságban, viszketésben és égő érzésben, esetleg közösülés közbeni fájdalomban nyilvánul meg. Az ilyen állapot más egyéb tanácsadást és kezelést igényel.
Az intim gyulladások típusai
Intim gyulladást okozhatnak nem úton úton terjedő mikroorganizmusok, de gyakrabban a gyulladást különböző tényezők okozzák, mint például az antibiotikum-használat, hormonális ingadozások, stressz, nem megfelelő higiénia, nem megfelelő táplálkozás, védekezés nélküli nemi élet stb.
1. A nemi úton terjedő mikroorganizmusokkal összefüggő gyulladások:
A nemi úton terjedő fertőzések gyakori kórokozói eme baktériumok: Chlamydia trachomatis, amely meddőséget okozhat, Neisseria gonorrhoeae, amely trippert okoz, Treponema pallidum, amely szifilisz okoz. A Mycoplasma- és Ureoplasma-fertőzések gyakoriak, és gyakran tünetek nélkül jelentkeznek, ami megnehezítheti a diagnózist és a kezelést. Ha azonban tünetek jelentkeznek, azok általában az urogenitális traktus gyulladásával járnak. Nőknél ezek közé tartozik a szokatlan folyás, viszketés, égő érzés a nemi szervek területén, fájdalom a közösülés során, alhasi fájdalom, ami már veszélyesebb kismedencei gyulladásos betegség jele lehet, égő vizelés, vérzés a menstruáción kívül vagy a közösülés után.
A trichomonas vaginalis parazitával való fertőzés, amely a trichomoniasis-t okozza, szintén elég gyakori, és rossz szagú, sárgás-zöldes színű folyás, viszketés és égő vizelés jellemzi. A több szexuális partnerrel rendelkező nőknél nagyobb a trichomoniasis kockázata, a fertőzések több mint 70%-a olyan nőknél fordul elő, akiknek több partnerük van.
A vírusfertőzések közül a leggyakoribb a humán papillomavírus (HPV) fertőzés. A legtöbb ember élete során kapcsolatba kerül a HPV-vel, de a fertőzés gyakran spontán, tünetek nélkül megszűnik. A HPV egyes típusai nemi szervi szemölcsökkel és a méhnyakrákkal hozhatók összefüggésbe. A vírusos kórokozók közül a Herpes simplex vírus 1 és 2 nagyon bosszantó lehet, hólyagokat és sebeket okozva a nemi szervek területén, fájdalommal és égő érzéssel kísérve.
2. A gombás fertőzés és a bakteriális vaginózis nem „klasszikus” nemi betegségek!
Candidiasis: ez egy gombás fertőzés, amelyet leggyakrabban (kb. 80-90%-ban) a Candida albicans nevű gomba okoz. A gombás fertőzés legfontosabb jele a külső nemi szervek és/vagy a viszketése és a fehér, csomós váladék; a nemi szervek területén égő érzés és duzzanat is jelentkezhet. Immunhiányos személyeknél a gombás fertőzéseket Candida glabrata, Candida tropicalis, Candida krusei stb. is okozhatja, amelyek a hagyományos gombaellenes gyógyszerekkel szemben is ellenállóbbak lehetnek.
Bakteriális vaginózis (BV): főként anaerob baktériumok, például Gardnerella vaginalis, Prevotella és Mobiluncus okozzák. A tünetek közé tartozik a főként bőségesebb, színezett folyás és a jellegzetes halszag, amely a közösülés után vagy a menstruáció alatt fokozódhat.
Mik azok a probiotikumok és prebiotikumok?
A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben fogyasztva jótékony hatással vannak az egészségre. Az olyan probiotikumok, mint a laktobacillusok segítenek fenntartani a nyálkahártya savasságát, csökkentve ezzel a káros baktériumok elszaporodásának esélyét. Számos tanulmány kimutatta, hogy a probiotikumok szájon át történő fogyasztása vagy a probiotikumok (pl. Lactobacillus rhamnosus és Lactobacillus reuteri) alkalmazása segíthet az egészséges intim-flóra helyreállításában és az olyan visszatérő fertőzések, mint a bakteriális vaginózis és a candidiasis csökkentésében.
A prebiotikumok olyan anyagok, amelyek táplálják a hasznos baktériumokat, lehetővé téve számukra a növekedést és az aktivitást. Az intim szférában a prebiotikumok segítik a tejsavbaktériumokat a tejsav termelésben és az alacsony PH-érték fenntartásában. Főként frukto-oligoszacharidokat tartalmaznak, mint például az inulin, amely étrend-kiegészítőként vagy helyileg, intim-gélek vagy kúpok részeként adagolható. Természetes módon jelen van a cikóriában, fokhagymában, hagymában, póréhagymában, sárgarépában stb.
Vajon az intim gyulladásnál nagyobb a kockázata a hólyaghurutra is?
Igen, az intim gyulladással egyidejűleg nagyobb eséllyel kapunk hólyaghurutot is.
A bél, az intim testrész és a húgycső anatómiailag nagyon közel van egymáshoz, így az intim gyulladást okozó baktériumok könnyen átjuthatnak a húgycsőbe, és hólyaggyulladást okozhatnak. Ezenkívül az intim gyulladás gyengíti a helyi immunrendszert, ami növelheti a hólyagfertőzésekre való fogékonyságot.
A hólyaghurut egy gyakori állapot, amely általában nőket érint. A statisztikák azt mutatják, hogy minden ötödik nő életében legalább egyszer átesett már ilyen típusú gyulladáson, és a nők negyede tapasztalt már visszatérő vagy akár krónikus gyulladást. Ennek oka, hogy a szebbik nemnél rövidebb a húgycső, ami megkönnyíti a baktériumok bejutását a hólyagba. A hólyaggyulladást leggyakrabban az Escherichia coli baktérium fertőzése okozza, amely baktérium általában a bélrendszerünkben, következésképpen a székletünkben van jelen, ahonnan könnyen bejuthat az intim zónába és a húgycsőbe, majd a hólyagba.
Megfelelő intézkedésekkel a visszatérő vagy ismétlődő húgyúti fertőzések hatékonyan megelőzhetők. Fontos betartani minden olyan szabályt, amely megelőzi a fertőzések kialakulását. Emellett fontos a folyadékpótlás, különösen a fokozott vízfogyasztás, mivel a folyadék kiüríti a baktériumokat a hólyagból. Ajánlott a tőzegáfonyalé ivása vagy az tőzegáfonya gyümölcs fogyasztása. A tőzegáfonya olyan anyagokat tartalmaz, amelyek megakadályozzák, hogy a baktériumok megtapadjanak a hólyag falán, és magas a C-vitamin-tartalma, ami kedvezőtlen, savas környezetet teremt, amelyben a baktériumok nem szívesen maradnak meg. Ezenkívül a piacon vannak olyan termékek, amelyek D-mannózt tartalmaznak, amely egy természetes cukor, amely megakadályozza, hogy a hólyagba kerülő kórokozó baktériumok a hólyag és a húgyutak falához kötődjenek. A baktériumok ugyanis a D-mannóz molekulákhoz kötődnek, amelyek aztán vizeléskor kiválasztódnak, csökkentve a gyulladás esélyét.
Összefoglalván: az egészséges intim mikroflóráról való gondoskodás nemcsak az intim gyulladástól véd meg minket, hanem a hólyaggyulladástól is.